5.56x45mm – 77 gr OTM – Black Hills (MP460556N9 – MK262 Mod 1-C) in Ammo Can – 460 Rounds – FREE SHIPPING!
Availability: 2 in stock
  • Quantity – 460 Rounds (23 Boxes of 20 Rounds)
  • Manufacturer – Black Hills Ammo
  • Bullet – 77-grain Sierra OTM (Open Tipped Match)
  • Casing –  New Boxer-Primed Brass
256-Bit Secure Checkout
  • In-Stock, Not Drop-Shipped
  • Ships from Tennessee
  • Secure Payments
Estimated delivery: enter ZIP to see an arrival date.
Description
This is it, the holy grail of 5.56x45mm ammo. This is Black Hills Ammo fabled 5.56X45mm, 77-grain MK262 Mod 1-C OTM round. The same round they sell to the US military. Packed in military-issue 20-round brown boxes and secured in a metal 30-cal ammo can, you’re definitely getting what you pay for with this ammo!
This 5.56 cartridge is loaded with a Sierra 77-grain open-tip match (OTM) bullet and is designed for accuracy and long-range performance. This round is optimized for use in M4 Carbine rifles with a 1 in 8″ or faster twist rate. Black Hills MK262 Mod 1-C ammunition is considered to be one of the most accurate types of 5.56mm ammo.
MP460556N9 Ballistics – Velocity from 20″ test barrel:
  • Muzzle Velocity – 2750 fps
  • Muzzle Energy – 1293 ft-lbs
Ammo Caliber
5.56x45mm
Bullet Type
OTM
Bullet Weight
77 Grain
Casing
Brass
Condition
New
Manufacturer
Black Hills Ammo
Manufacturer SKU
MP460556N9
Primer
Boxer
Quantity
460
Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “5.56x45mm – 77 gr OTM – Black Hills (MP460556N9 – MK262 Mod 1-C) in Ammo Can – 460 Rounds – FREE SHIPPING!”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Get Bulk Ammo Deals!
Join 42,787 newsletter subscribers who are saving money on ammo!
You Have Successfully Subscribed!
0
Your Cart
Your cart is emptyReturn to Shop
Black Hills 556 MK262 Mod 1C rounds in ammo can5.56x45mm – 77 gr OTM – Black Hills (MP460556N9 – MK262 Mod 1-C) in Ammo Can – 460 Rounds – FREE SHIPPING!
Availability: 2 in stock